Коса гладь

Коса гладь характеризується тим, що стібки вишивальної нитки йдуть похило до ниток основи або піткання.

Косою гладдю оформлюють найрізноманітніші речі. Найбільш поширена вона на Київщині, де в основному ї вишивають червоним та чорним кольором. Часто зустрічається коса гладь також на Поділлі, але там її вишивають переважно білим кольором. На Полтавщині вона майже не зустрічається.

Косу гладь вишивають таким способом: перший стібок є діагоналлю квадрата, побудованого на чотирьох нитках полотна, тобто беруть на полотні квадрат, у якого кожна сторона дорівнює чотирьом ниткам, і з'єднують два протилежні кути. Ця лінія лежить під кутом 45 градусів до сторони квадрата, тобто до ниток основи або піткання,

Зробивши перший стібок, усі наступні стібки кладуть паралельно йому, відступивши від нього на одну нитку в будь-який бік, залежно від узору. Спочатку вишивки одну пряму смужку (качалочку), другу смужку вишивають, зробивши протилежний нахил стібків, тобто взявши іншу діагональ квадрата. Дві смужки, що лежать поряд і стібки яких похилені в різні боки, називають "кіскою".

Вишивання кутів і поворотів полягає в тому, що після ряду паралельних стібків, розміщених між двома певними нитками, кладуть стібок, також паралельний попереднім, але він піднятий на одну нитку вище від них. Всі наступні стібки кладуть паралельно йому і кожен з них піднімають на одну нитку вище від попереднього.